95128
Midnattssol [Elektronisk resurs] / Frida Skybäck
Omslagsbild
Av: Skybäck, Frida
Utgivningsår: 2018
Språk: Svenska
Medietyp: E-ljudbok
Förlag: Historiska mediaElibdistributör
ISBN: 978-91-7545-882-3 91-7545-882-9
Anmärkning:
E-ljudbok (strömmande)
Titel från e-ljudbok
Ljud
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Innehållsbeskrivning
I Midnattssol möter vi återigen de tre systrarna Cecilia, Elisabeth och Amelie vid 1800-talets mitt. Våren är kommen till gården Rosenlund och för systrarna Stiernfors råder ett sällan skådat lugn. Men lyckan visar sig vara både skör och tillfällig. Ett oväntat besked från Cecilias make tvingar henne tillbaka till Apelgården, där ett tungt ansvar vilar. I Lund kämpar Elisabeth för ensamma mödrar och deras barn, som inte är välkomna till den nyöppnade barnstugan. Yngsta systern Amelie lever ett glamoröst liv som nygift med greve Carl Piper, men ett oväntat besök omkullkastar hennes bekväma tillvaro. Midnattssol är fortsättningen på historien om systrarna Stiernfors. Det är ett fängslande drama om kärlek, systerskap och om att vara kvinna under 1800-talet./Innehållsbeskrivning från Elib
Tredje boken om tre systrar i familjen Stiernfors på Rosenlunds herrgård i Skåne under 1800-talets mitt. Ett oväntat besked från Cecilias make tvingar henne tillbaka till Apelgården, där ett tungt ansvar vilar. I Lund kämpar Elisabeth för ensamma mödrar och deras barn som inte är välkomna till barnstugan. Yngsta systern Amelie lever ett glamoröst liv som nygift med greve Carl Piper, men ett oväntat besök omkullkastar hennes bekväma tillvaro.

Andra titlar av samma författare

91685
Av: Skybäck, Frida
93930
Av: Skybäck, Frida

Liknande titlar

92023
Av: Austen, Jane
91484
Av: Tolstoj, Lev
92024
Av: Austen, Jane
94098
Av: Söderberg, Hjalmar
92021
Av: Lagerlöf, Selma
80625
Av: Brontë, Emily
91669
Av: Olsson, Vibeke
90541
Av: Niemi, Mikael
92025
Av: Eliot, George
84008
92013
Av: Martinson, Harry
87065
Av: Kasasian, Martin R. C
73343
Av: Dostojevskij, Fedor Michajlovitj
87062
Av: Harris, Robert
73543
Av: Jensen, Carsten
75671
Av: Brunk-Holmqvist, Karin
97853
Av: Schulman, Alex
93341
Av: Hughes, Kathryn
82389
Av: Ackebo, Lena
92015
Av: Nemert, Elisabet

Språk

Mer om titeln

Loading...

Om författaren

Loading...

Taggar